W czasie zabiegu embolizacji żylnej wykonywana jest tzw. flebografia, czyli obrazowanie cyfrowe, wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie. By uwidocznić naczynia w czasie procedury zabiegowej konieczne jest selektywne podanie środka kontrastowego do interesującego nas łożyska naczyniowego.
Środki cieniujące (tzw. kontrastowego) z uwagi na duże możliwości pochłaniania promieniowania rentgenowskiego umożliwiają nam pełną wizualizację naczyń, a także ocenę rozchodzenia się podawanych leczniczo preparatów czy umiejscowienie spiral embolizacyjnych.
Mimo że jodowe środki kontrastowe (w Klinice Flebologii używamy tylko niejonowych niskoosmolarnych środków kontrastowych) uważane są za jedne z najlepiej tolerowanych preparatów stosowanych w medycynie, to mogą one wywołać działania niepożądane, takiej jak pospolite reakcje alergiczne czy poważniejsze typu wstrząs anafilaktyczny. Z naszej praktyki wynika, iż w czasie zabiegów wewnątrzżylnych zdarza się to rzadziej z uwagi na dość małe ilości podawanego środka i jego duże rozcieńczenie.