To jedno z częstszych twierdzeń, które wynikają z całkowitego niezrozumienia problemu. Krew bogata w tlen dopływa do jajników tętnicami, odpływa (uboga w tlen) przez prawidłowo działające żyły jajnikowe i gałęzie z żył biodrowych wewnętrznych.
Niewydolność żylna miednicy u kobiet spowodowana jest w większości przypadków niewydolnością żył jajnikowych w różnych konfiguracjach (około 70-80% pacjentek). Wynika to z nieprawidłowego ewolucyjnie ukształtowania tej żyły (częstego braku zastawek i nieprawidłowej anatomii) oraz faktu ich stałego poszerzania w ciąży.
Niewydolność żylna miednicy (w skrócie odwrócony przepływ w naczyniach żylnych miednicy) doprowadza do przeciążenia odtlenowaną krwią żylną (zawierającą małą ilość tlenu) narządu rodnego, a w szczególności jajników, które przez to źle funkcjonują i produkują dużą ilość torbieli, często samoistnie skrwawiających się. Trzeba pamiętać, iż odpływ krwi żylnej z jajników odbywa się różnymi drogami, w szczególności przez żyły biodrowe wewnętrzne, nie tylko przez żyły jajnikowe.
W przypadku niewydolności żył jajnikowych funkcja pozostałych żył ulega stopniowemu zaburzeniu, są one na stałe przeładowane nadmiarem nieprawidłowej krwi. Tworzą się żylaki. Utrzymywanie takiego stanu zaburza funkcję jajników do tego stopnia, iż Panie z zaawansowaną niewydolnością żylną miednicy (tak się dzieje przy obustronnej niewydolności żył jajnikowych) mają problem z zajściem w ciążę (cykle są u nich rozregulowane i wydłużone, miesiączka trwa > 7 dni). Zaawansowana niewydolność żylna miednicy utrudnia donoszenie ciąży (zwiększa częstość poronień), dlatego też tak ważne jest by leczyć ją jak najwcześniej. Wczesne leczenie niewydolności żylnej miednicy odciąża także żyły na nogach i umożliwia ich skuteczne leczenie.
Więcej nt. niewydolności żylnej miednicy znajduje się na stronie: https://www.klinikaflebologii.pl/Choroby-ukladu-zylnego/Niewydolnosc-zylna-miednicy